Portréty Šarloty Bottovej na RomLIT 2022

jún 21, 2022

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0  pozýva na Rómsky literárny festival RomLIT, ktorý sa uskutoční v dňoch od 21. – 23. júna 2022 v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.

Hornozemplínska knižnica pripravuje tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými slovenskými aj zahraničnými hosťami, autormi, prezentácia diel rómskych autorov, koncerty, workshopy a zaujímavé aktivity. Našou snahou je predstaviť ľudí z rómskych komunít a centier, ktorí sú dnes úspešní a známi. Príďte si vychutnať vôňu kníh s neopakovateľnou atmosférou.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov).
Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

21. júna 2022 o 13.00 hod. sa slávnostne otvorila výstava Šarloty Bottovej PORTRÉTY, ktorá je sprístupnená širokej verejnosti počas celého Rómskeho literárneho festivalu RomLIT od 21. júna 2022 do 23. júna 2022 v priestoroch zrkadlovej miestnosti v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.

Portréty zaujali aj CSŠ Vranov nad Topľou, ktorí obdivovali kresby Šarloty Bottovej do maličkých detailov. Pevne veríme, že portréty pomôžu všetkým umelcom naštartovať ich tvorbu, prípadne začínajúcu kariéru. Pretože aj z malých vecí dokáže človek zmeniť veľký svet.

Šarlota Bottová je výtvarníčka z Rimavskej Bani pôsobiaca v Hnúšti. Vyštudovala Strednú odbornú školu v Rimavskej Sobote v odbore kozmetička. S výtvarným umením začala počas štúdia na strednej škole, kde počas predmetu estetika získala prvé skúsenosti s kresbou portrétu. V oblasti výtvarného umenia sa vzdelávala pomocou dostupných zdrojov na internete a literatúry. Preferuje používanie grafitových ceruziek. V rámci výtvarného umenia sa zameriava hlavne na kresbu portrétov. Svoje diela Šarlota Bottová vystavovala v Prahe (2016) v galérii Phundrado vudar (Otvorené dvere), na výstave amatérskych rómskych umelcov AraArt, v Košiciach (2017) vo Výmenníku Važecká, v Hnúšti (2017) v Knižnici prof. Štefana Pasiara a v Rimavskej Bani. V kresbách zobrazuje na plátno hercov, hudobníkov, spisovateľov alebo športovcov.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk or Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

NÓRSKE GRANTY

Jún v Multifunkčnom centre 4.0

Rómsky literárny festival RomLIT