Zavŕšenie RomLIT-u 2023 s ilustrátorkou a divadelným predstavením

jún 7, 2023

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0  pripravuje II. ročník Rómskeho literárneho festivalu RomLIT, ktorý sa uskutoční v dňoch od 06. júna do 8. júna 2023 o 10.00 hod. v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov).
Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

Po minuloročnom prvom a úspešnom ročníku Rómskeho literárneho festivalu RomLIT v dňoch od 21. – 23. júna 2022, sme si pre vás pripravili pokračovanie festivalu v podobe druhé ročníka, ktorý sa bude niesť na vlnách literatúry, hudby a rómskej kultúry. V rámci prvého ročníka festivalu sme privítali 28 významných rómskych hostí a počet účastníkov festivalu bol 493. Pevne veríme, že druhý ročník RomLIT-u prinesie veľa užitočných informácií, a bude prínosom pre všetky vekové kategórie zúčastnených nadšencov literatúry a kultúry.
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými hosťami, autormi, prezentácia diel rómskych autorov, koncerty, workshopy a zaujímavé aktivity.
Festival zakončíme vo štvrtok 8. júna 202310.00 h divadelným predstavením Čertovská (ne)dobrota v obci Banské. Rozprávková komédia o tom, že aj čertík je iba človek! V starom zabudnutom dome žije už niekoľko storočí čert – Trepifajksel, ktorý má svoju „minútu slávy„ už dávno za sebou. Kedysi strašil, no dnes už nemá koho, a pretože v pekle na neho zabudli, žije si pohodlne v chalupe. Živí sa chrobákmi, žabami a všetkým, čo v lese nájde, či uloví. František Balog je profesionálnym hercom Štátneho divadla Košice, zároveň aj riaditeľom D – ačko Divadlo Actor Košice. Je laureátom ocenenia Roma Spirit 2022 v kategórii Kultúra. Uspel v kategórii Kultúra ako autor a protagonista monodrámy Róm z perinky alebo Enter the Majority. Divadelným predstavením ponúkne František Balog nezabudnuteľný zážitok, ktorý dotvorí nezabudnuteľnú atmosféru Rómskeho literárneho festivalu RomLIT.

Štvrtok 8. júna 2023 o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici zakončíme festival ilustrátorským worshopom s ilustrátorkou a maliarkou Lenkou Pribulovou. Lenka Pribulováumeleckým menom Lea Jovan, je pedagogička, slobodný umelec, organizátor a tvorca umeleckého projektu Workshop Papierový drak. Zároveň je lektorkou výtvarných i literárnych dielní pre rôzne inštitúcie a festivaly Filmová Noc na Hrade – Light painting, CVČ Vranov – Kriedové grafitti, Krajská galéria v Prešove – literárno- hudobný večer Chodiace hlavy.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk or Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

Nórske granty

RomLIT 2023 prinesie históriu a literatúru počas 2. festivalového dňa