RomLIT 2023 je slávnostne otvorený literatúrou

jún 6, 2023

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0 pripravila II. ročník Rómskeho literárneho festivalu RomLIT 2023, ktorý sa uskutoční v dňoch od 06. júna do 8. júna 2023 o 10.00 hod. v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov).
Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

 

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravujila tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými hosťami, autormi, prezentácia diel rómskych autorov, koncerty, workshopy a zaujímavé aktivity.

Workshopom Postavenie literatúry v rómskom svete sme slávnostne otvorili RomLIT 2023 v utorok 6. júna 2023 o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou. Podujatie bolo venované rómskej literatúre a hudbe. Moderátorom workshopu bol spisovateľ a redaktor RTVS Roman Goroľ, ktorý sa rozprával o literatúre a profesionálnom živote herca s Jánom Goroľom z Divadla Romathan Košice. Hudobná zložka dotvorila príjemnú atmosféru besedy pod vedením Ľudovej hudby Štefana Cínu – Martina Ďuriková Cínová a Štefan Cína. Študenti SŠI Vranov nad Topľou a žiaci ZŠ Zámutov zažili neopakovateľnú atmosféru spojenia literatúry a hudby.

Ján Goroľ je profesionálnym hercom Divadla Romathan, v ktorom pôsobí už 4 roky. Jeho práca je jeho poslaním a je jeho záľubou. V divadelnom prostredí sa priam narodil. Hudba, spev a tanec mu robia radosť každý pracovný deň. To, že je profesionálom svedčí aj fakt, že vie zahrať aj akúkoľvek zeleninu, ale taktiež aj dôležité a hlavné postavy predstavení.

Štefan Cína so sestrou Martinou Ďurikovou Cínovou predviedli krásne rómske, ale aj ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska. Spojenie huslí, akordeóna a nádherného spevu Martiny Ďurikovej Cínovej sa ozývali priestormi knižnice na počesť osláv rómskej literatúry. Ďakujeme pozvaným hosťom a návštevníkom Multifunkčného centra 4.0 za slávnostné otvorenie Rómskeho literárneho festivalu RomLIT 2023.

„Neexistuje istejší základ pre krásne priateľstvo, ako rovnaký vkus v literatúre.“  P. G. Wodehouse

Pevne veríme, že sa na prvom dni Rómskeho literárneho festivalu nadviazali nové priateľstvá alebo utužili tie staršie, pretože literatúra a knižnica vytvárajú príjemnú a priateľskú atmosféru.

Po minuloročnom prvom a úspešnom ročníku Rómskeho literárneho festivalu RomLIT v dňoch od 21. – 23. júna 2022, sme si pre vás pripravili pokračovanie festivalu v podobe druhé ročníka, ktorý sa bude niesť na vlnách literatúry, hudby a rómskej kultúry. V rámci prvého ročníka festivalu sme privítali 28 významných rómskych hostí a počet účastníkov festivalu bol 493. Pevne veríme, že druhý ročník RomLIT-u prinesie veľa užitočných informácií, a bude prínosom pre všetky vekové kategórie zúčastnených nadšencov literatúry a kultúry.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk or Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

Nórske granty

RomLIT 2023 veľkolepo odštartuje 1. dňom