Na RomLIT-e 2023 sme čarovali a kúzlili na ilustrátorskom workshope

jún 8, 2023

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0  pripravuje II. ročník Rómskeho literárneho festivalu RomLIT, ktorý sa uskutoční v dňoch od 06. júna do 8. júna 2023 o 10.00 hod. v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov).
Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

Po minuloročnom prvom a úspešnom ročníku Rómskeho literárneho festivalu RomLIT v dňoch od 21. – 23. júna 2022, sme si pre vás pripravili pokračovanie festivalu v podobe druhé ročníka, ktorý sa bude niesť na vlnách literatúry, hudby a rómskej kultúry. V rámci prvého ročníka festivalu sme privítali 28 významných rómskych hostí a počet účastníkov festivalu bol 493. Pevne veríme, že druhý ročník RomLIT-u prinesie veľa užitočných informácií, a bude prínosom pre všetky vekové kategórie zúčastnených nadšencov literatúry a kultúry.
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými hosťami, autormi, prezentácia diel rómskych autorov, koncerty, workshopy a zaujímavé aktivity.
Štvrtok 8. júna 2023 o 10.00 h sme v Hornozemplínskej knižnici zakončili festival ilustrátorským worshopom s ilustrátorkou a maliarkou Lenkou Pribulovou. Lenka Pribulová, umeleckým menom Lea Jovan, je pedagogička, slobodný umelec, organizátor a tvorca umeleckého projektu Workshop Papierový drak. Zároveň je lektorkou výtvarných i literárnych dielní pre rôzne inštitúcie a festivaly Filmová Noc na Hrade – Light painting, CVČ Vranov – Kriedové grafitti, Krajská galéria v Prešove – literárno- hudobný večer Chodiace hlavy.
Ilustrátorka a umelkyňa Lenka Pribulová naučila žiakov CSŠ Vranov nad Topľou a návštevníkov Multifunkčného centra 4.0 kúzelnú a ilustrátorskú formu techniky maľovania, ktorou očarila všetkých prítomných. Spojenie farby, papiera, vody a saponátu vyčarili krásne úsmevy na spokojných tvárach detí, no najmä ilustrácie ako od profesionálnych ilustrátorov. Vznikli originálne ilustrácie s personalizovanými zvieratkami zvanými Korytnačka Rapotačka, Ťavo-slon spevák, Čierna pani Eliška, Rybo-vták alebo aj Lea Mea. Veď posúďte sami.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk or Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

Nórske granty

Na vlnách literatúry sme sa plavili aj počas 2. dňa RomLIT-u